Kwasy owocowe w kosmetyce – wszystko, co musisz wiedzieć

Kwasy owocowe – to rodzaj składników aktywnych, które obecnie są powszechnie stosowane w kosmetykach oraz podczas zabiegów kosmetycznych. Czym zatem są kwasy owocowe? Jakie mają zastosowanie? Czy może korzystać z nich każdy? Sprawdź teraz!

Spis treści:

Czym są kwasy owocowe?

Rośliny zawierają wiele cennych składników. Posiadają również substancje, za pomocą których można uzyskać atrakcyjny wygląd skóry. Wśród dobroczynnych związków roślinnych znajdują się kwasy owocowe, do których zaliczane są alfa-hydroksykwasy, czyli kwasy AHA (Alpha-Hydroxy Acid), beta-hydroksykwasy BHA , Peeling chemiczny (chemabrazja) 

Kwasy owocowe są używane w pielęgnacji skóry już od wielu wieków. Kobiety przecierały kiedyś twarz rozkrojonymi owocami oraz przygotowywały z nich różne naturalne preparaty, które nakładały na skórę, by nadać jej ładniejszy wygląd.

Przełomowym okresem dla kwasów AHA, BHA były lata siedemdziesiąte XX wieku, gdy dr Eugene Van Scott i dr Ruey Yu odkryli, że za pomocą tych związków możliwe jest leczenie różnych dolegliwości skórnych. Od tego czasu zainteresowanie kwasami owocowymi znacznie wzrosło – szybko stały się one dostępne w gabinetach, a obecnie do wyboru mamy także szeroką gamę kosmetyków na bazie dobroczynnych kwasów z owoców.

Z użyciem kwasów AHA, BHA prowadzi się peelingi chemiczne, w tym także intensywne peelingi chemiczne medyczne. Również dodawane są one do kosmetyków do codziennego stosowania. Ich siła zależna jest nie tylko od typu kwasu, lecz także od jego stężenia.

Jakie są rodzaje kwasów owocowych?

Kwasy owocowe to bogata gama produktów, które pozyskiwane są z różnych owoców, między innymi z cytrusów, jabłek, winogron. Największe ilości kwasów zawierają młode, niedojrzałe jeszcze owoce.

Wśród kwasów znajdują się:

  • kwas glikolowy
  • kwas migdałowy
  • kwas mlekowy
  • kwas askorbinowy
  • kwas azelainowy
  • kwas laktobionowy
  • kwas pirgogronowy
  • kwas fitowy
  • kwas ferulowy

Każdy z powyższych typów kwasów posiada nie tylko inne pochodzenie, ale także właściwości oraz działanie, co przekłada się również na jego zastosowanie.

Jak działają kwasy owocowe?

Kwasy owocowe posiadają dobroczynny wpływ na wygląd skóry. Ich działanie polega na rozluźnieniu warstw naskórka, co powoduje następnie jego złuszczenie. Razem z wierzchnią warstwą rogową naskórka usuwa się osadzone w nim zanieczyszczenia, nadmiar sebum, bakterie i inne drobnoustroje. Również dochodzi od zmniejszenia widoczności niedoskonałości skórnych i wewnętrznej odnowy naskórka.

Dzięki zastosowaniu kwasów owocowych można uzyskać efekt podobny do peelingu, lecz nie jest to peeling mechaniczny – kwasy nie wymagają wcierania w skórę, wystarczy je na nią nałożyć.

Kwas glikolowy

To rodzaj kwasu pozyskiwanego głównie z trzciny cukrowej. Kwas glikolowy jest najsilniejszym kwasem AHA, który posiada bardzo małe cząsteczki. Silnie złuszcza skórę, lecz także może ją podrażniać, dlatego nie sprawdzi się u każdego.

Kwas migdałowy

Ten kwas AHA jest produkowany z gorzkich migdałów. Kwas migdałowy plasuje się na poziomie średniej mocy złuszczania. Często jest on łączony także z innymi typami kwasów dla uzyskania lepszej skuteczności działania.

Kwas mlekowy

To także kwas o średniej mocy złuszczania, który jest pozyskiwany z mleka. Poza funkcją złuszczającą posiada także działanie nawilżające. Może być używany również przez właścicielki skóry wrażliwej.

Kwas askorbinowy

Jest najskuteczniejszą formą witaminy C w zastosowaniu zewnętrznym na skórę. Zwiększa gęstość skóry właściwej, poprawia elastyczność skóry, spłyca drobne zmarszczki powierzchniowe. Delikatnie złuszcza i wyrównuje koloryt cery. Hamuje produkcję pigmentu oraz rozjaśnia zmiany barwnikowe, tym samym jest pomocny w walce z przebarwieniami.

Kwas Azelainowy

Dikarboksylowy kwas. Ma wielopłaszczyznowe działanie. Zapobiega powstawaniu przebarwień hamując tyrozynazę, wyrównuje strukturę oraz koloryt cery. Ze względu na silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, jest także z sukcesem stosowany w terapiach przeciwtrądzikowych. Rekomendowany osobom ze skórą wrażliwą. Wykazuje bardzo dobre właściwości przeciwbakteryjne. Sprawdza się w redukcji objawów związanych z trądzikiem różowatym oraz ropnym (u osób z cerą wrażliwą). Produkt hamuje działanie enzymu tyrozynazy. Można stosować go latem.

Kwas Laktobionowy

Wspomaga profilaktykę dotyczącą pielęgnacji skóry naczynkowej i wrażliwej. Wzmacnia mechanizmy naprawcze skóry i chroni skórę przed wolnymi rodnikami, dzięki silnemu oddziaływaniu antyoksydacyjnemu. Dodatkowo silnie nawilża i stymuluje proces odnowy komórkowej. Cechą odróżniającą go od tradycyjnych kwasów jest działanie łagodzące i przeciwzapalne. Dodatkowym atutem są silne właściwości regenerujące, łagodzące podrażnienia, zaczerwienienia, stany zapalne, a także wzmacniające barierę skóry. 

KWAS PIROGRONOWY – to alfa-ketonokwas, naturalnie występujący w jabłkach, occie i sfermentowanych owocach. Posiada silne właściwości sebostatyczne, dermoplastyczne i antymikrobowe. Tym samym reguluje wydzielanie sebum, działa antybakteryjnie i stymuluje syntezę kolagenu. Dzięki szybkiej penetracji w skórę właściwą pozwala na uzyskanie w wyjątkowo krótkim czasie doskonałych efektów estetycznych, zbliżonych do tych, jakie osiąga się agresywnym złuszczaniem. 

Kwas Fitowy

Jest bardzo skutecznym chelatorem metali ciężkich – cynku, miedzi, żelaza i innych. Jako chelator jonów żelaza ma silne działanie przeciwstarzeniowe. Ma działanie nawilżające, rozjaśniające oraz odmładzające. Hamuje powstawanie wolnych rodników. Peeling chemiczny oparty na kwasie fitowym, który poprzez zdolność chelatowania jonów miedzi zapobiega nadmiernej pigmentacji skóry i rozjaśnia istniejące przebarwienia. Jest łagodnym eksfoliantem wykazującym działanie nawilżające, antyoksydacyjne, jak również obkurczające rozszerzone naczynka.

Kwas Ferulowy

Silny antyoksydant spowalniający procesy starzenia się skóry, które wynikają z działania niekorzystnych czynników środowiska zewnętrznego jakimi jest m.in. promieniowanie UV, zanieczyszczone powietrze i związany z nim smog, stres oraz niewłaściwa dieta. Działa wyciszająco na stany zapalne, nawilża skórę i pobudza syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, odbudowujących ją. Posiada także zdolność do absorbcji promieni UVA i UVB, dzięki czemu pełni funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego.

Jak używać kwasów owocowych?

Z kwasów owocowych można korzystać na różne sposoby – samodzielnie oraz w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej.

W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę produktów kosmetycznych bazujących na kwasach owocowych. To między innymi skoncentrowane serum, inaczej peelingi kwasowe, ale również żele do mycia twarzy, kremy, toniki zawierające niższe stężenia kwasów. Dają najlepsze efekty wtedy, gdy stosuje się je systematycznie.

W gabinetach można skorzystać z różnych zabiegów na bazie kwasów. W porównaniu do środków przeznaczonych do użytku domowego peelingi gabinetowe wyróżniają się silniejszymi stężeniami, dlatego mogą zapewnić lepsze efekty. Efekty można zauważyć już po jednym zabiegu, lecz także zaleca się korzystanie z takich zabiegów systematycznie – zwykle od 2 do 5 razy w zależności od stanu cery.

Jakie są efekty stosowania kwasów owocowych?

Rezultaty stosowania kosmetyków oraz zabiegów na bazie kwasów AHA, BHA, peelingów chemicznych można często zauważyć już po pierwszej procedurze.

Efekty stosowania kwasów owocowych:

  • wygładzenie skóry
  • wyrównanie kolorytu
  • ujędrnienie
  • nawilżenie
  • zmniejszenie wydzielania sebum
  • zawężenie rozszerzonych porów
  • usunięcie lub rozjaśnienie przebarwień
  • spłycenie blizn
  • redukcja zmarszczek
  • szybsza regeneracja skóry
  • efekt przeciwstarzeniowy

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kwasów owocowych?

Warto wskazać, że kwasy owocowe nie są przeznaczone dla każdego, dlatego też przed skorzystaniem z kosmetyków oraz zabiegów na ich bazie należy wyeliminować ewentualne przeciwwskazania.

Główne przeciwwskazania do kwasów AHA, BHA, peelingów chemicznych

  • skóra wrażliwa – dotyczy określonych typów kwasów
  • skóra naczynkowa, z trądzikiem różowatym
  • skóra uszkodzona, na przykład z otarciami, skaleczeniami
  • nadwrażliwość na składniki aktywne preparatów
  • choroby skórne, w tym egzema, grzybica, łuszczyca, opryszczka

Należy także zaznaczyć, że kwasów owocowych nie powinno się stosować latem. Skóra pozbawiona wierzchniej warstwy rogowej jest wtedy bardziej narażona na poparzenia oraz na powstawanie przebarwień.

Kwasy owocowe warto stosować przede wszystkim od jesieni do wiosny, ale nawet wtedy warto pamiętać o stosowaniu kremów przeciwsłonecznych z wysokimi filtrami UV.

Podsumowanie

KWASY AHA, BHA, peelingi chemiczne to bardzo dobry wybór dla osób, które chciałyby zadbać o swoją cerę i nadać jej młodszy, rozświetlony wygląd bez niedoskonałości. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, warto udać się do gabinetu, w którym kosmetyczka będzie mogła dobrać najlepszy rodzaj peelingu kwasowego do typu skóry oraz jej potrzeb.

Więcej informacji o zabiegach kwasami tutaj >>