Fala radiowa – zabieg na twarz – zaskakujące efekty

Zabieg z użyciem fali radiowej (RF) często określany jest jako lifting bez skalpela. To bezinwazyjna, bezpieczna procedura, która redukuje oznaki starzenia oraz inne niedoskonałości skórne, a także posiada działanie anti-aging. Nie bez powodu fala radiowa cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród klientek gabinetów kosmetycznych i medycyny estetycznej. Co warto o niej wiedzieć?

Spis treści:

Czym jest fala radiowa (RF)?

Radiofrekwencja jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego, które posiada określone częstotliwości fal radiowych. Są one wytwarzane przez prąd zmienny za pomocą różnych urządzeń.
Fala radiowa, w skrócie RF, to zjawisko polegające na zaburzeniu pola elektromagnetycznego. Chociaż brzmi niebezpiecznie, to jednak fale radiowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu obszarach życia człowieka, między innymi używane są przez radia, telefony, mikrofalówki. Także stosowane są one w trakcie zabiegów upiększających.

Podczas zabiegów tego typu generuje się fale radiowe o wysokiej częstotliwości wynoszącej najczęściej od 0,5 do 7 MHz. Dobór odpowiednich parametrów fali stosowanej na skórę pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów estetycznych.

Jak fale radiowe oddziałują na skórę twarzy?

Zabiegi na bazie fal radiowych pozwalają na uzyskanie efektów korygujących oraz przeciwstarzeniowych dla zabiegów odbywających się na twarz. Używane są wtedy specjalistyczne urządzenia wyposażone w głowice emitujące fale radiowe o określonej częstotliwości.

Działanie fal radiowych jest wielokierunkowe:

  • fale radiowe docierają do skóry właściwej, gdzie stymulują fibroblasty do wytwarzania większej ilości włókien kolagenowych
  • RF powodują również kurczenie się istniejących włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra uzyskuje większą gęstość oraz jędrność

Fale radiowe (RF) wywołują wtedy podgrzanie tkanki skóry – dochodzi do efektu termicznego, co powoduje przegrzewanie się włokiem kolagenowych. Ulegają one ponownemu skurczeniu, dzięki czemu zwiększają swoje napięcie. W rezultacie można uzyskać efekt odmładzający.

Włókna kolagenowe posiadają bardzo duże znaczenie dla młodego wyglądu skóry. Wraz z wiekiem zaczynają się rozluźniać, a ich ilość zaczyna maleć, dlatego na skórze pojawiają się wtedy widoczne oznaki starzenia – skóra zaczyna być wiotka, mniej jędrna, widać na niej zmarszczki i bruzdy. Zwiększenie produkcji włókien kolagenowych pozwala na przywrócenie twarzy młodzieńczego wyglądu oraz zabezpiecza przed szybkim postępowaniem procesów starzeniowych.

Dodatkowe działanie fal radiowych:

  • przyspieszona cyrkulacja krwi
  • większe dotlenienie komórek
  • poprawa nawilżenia i odżywienia skóry
  • przyspieszenie lipolizy – rozpadu tkanki tłuszczowej
  • drenaż limfatyczny
  • eliminacja toksyn

Co ważne, zabiegi na bazie fal radiowych są całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne. W trakcie procedury nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Również zabiegi te nie są bolesne – podczas procedury odczuwane jest przyjemne uczucie ciepła.

Kiedy warto skorzystać z zabiegu z falami radiowymi?

Zabieg na bazie fali radiowe (RF) rekomendowany jest dla każdej osoby, która chciałaby zadbać o swój atrakcyjny wygląd – niezależnie od wieku.
Z procedury mogą korzystać z niego zarówno kobiety młodsze w celach przeciwstarzeniowych, jak również te dojrzałe, które chcą dzięki niej zredukować widoczne oznaki starzenia, między innymi pogorszony owal twarzy, zmarszczki, zwiotczenia.

Efekty zabiegu z falą radiową:

  • zwiększenie napięcia skóry
  • zmniejszenie zwiotczeń skóry
  • spłycenie zmarszczek
  • widoczny lifting twarzy, szyi i dekoltu
  • podniesienie owalu twarzy
  • redukcja cieni pod oczami
  • zmniejszenie tkanki tłuszczowej, na przykład na podbródku
  • działanie anti-aging – przeciwdziałanie starzeniu się skóry

Efekty zabiegów wykorzystujących falę radiową są długoterminowe, dlatego dzięki nim skóra może wyglądać piękniej na długi czas.

Jak przebiega zabieg falą radiową?

Zabieg odbywający się z użyciem urządzenia do emisji fal radiowych nie wymaga specjalnych przygotowań. W razie pytań warto jednak zawsze skonsultować się z kosmetologiem.
Zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia skóry, na której ma być wykonana procedura. Potem specjalista nakłada na nią odpowiednie kosmetyki, które chronią ją i zwiększają skuteczność działania RF. W kolejnym kroku przykłada głowicę urządzenia i masuje nią skórę. Następnie jest ona ponownie oczyszczana i nanosi się na nią ochronny krem. Całkowity czas trwania zabiegu na twarz to około 30 minut.

Podczas zabiegu nie pojawiają się dolegliwości bólowe, dlatego nie ma potrzeby stosowania znieczulenia. Klientka odczuwa przede wszystkim przyjemne uczucie ciepła, dlatego zabieg ten jest określany także jako bardzo komfortowy, przyjemny, relaksujący.

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona – jest to naturalna reakcja, która zanika po paru godzinach. Może pojawiać się także uczucie ściągnięcia, napięcia oraz rozgrzania skóry.

Po zabiegu wskazane jest częste nawilżanie skóry kosmetykami, a także unikanie nadmiernie gorącej i zimnej wody. Należy też zrezygnować z sauny.

Jak często należy korzystać z fali radiowej?

Już jedna wizyta w gabinecie wykonującym prezentowany zabieg pozwala na uzyskanie atrakcyjnych rezultatów – skóra jest bardziej napięta, a zmarszczki są mniej widoczne, zmniejszają się inne niedoskonałości.
Zabieg fal radiowych pozwala na uzyskanie najlepszych efektów wtedy, gdy zostanie wykonany w serii. Najczęściej zaleca się wykonanie od 5 do 10 zabiegów w odstępach co 10-14 dni.

Terapia może być prowadzona co pół roku albo raz na rok, aby podtrzymać uzyskane efekty. Dzięki temu skóra będzie mogła wyglądać na młodszą przez jeszcze dłuższy czas.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu z falą radiową?

Zabieg na bazie fali radiowej jest bezpieczny i małoinwazyjny, lecz nie jest on wskazany u wszystkich osób, ponieważ może spowodować pojawienie się niekorzystnych skutków ubocznych.

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • ciąża i karmienie piersią
  • zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze
  • uszkodzenie skóry w miejscu zabiegu
  • metalowe implanty w miejscu zabiegu, na przykład śruby w kościach, implanty w zębach, aparat ortodontyczny
  • aparat słuchowy lub wszczepiony implanty w uszach
  • rozrusznik serca albo sztuczne serce
  • złote nici – zabieg można wykonać dopiero po 2 latach
  • stosowanie antybiotyków
  • stosowanie leków rozrzedzających krew
  • nadciśnienie
  • choroby tarczycy
  • choroby nowotworowe

Podsumowanie
Fala radiowa (RF) to bardzo dobry wybór dla tych osób, które chciałyby zadbać o swój atrakcyjny wygląd niezależnie od wieku. Dzięki temu zabiegowi można skutecznie zredukować efekty starzenia i sprawić, że skóra będzie wyglądać jeszcze atrakcyjniej.

Zabieg z falą radiową jest przy tym nieinwazyjny i nie powoduje dolegliwości bólowych. Nie wymaga też specjalnych przygotowań i rekonwalescencji. Wysoka skuteczność powoduje, że jest on udaną propozycją dla każdego, kto chce zachować swoją młodość na dłużej!